Home And Wood

Blog

Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo

8.jpg

Sama nie wiem dlaczego poruszam temat finansów po Świętach i sezonowych wyprzedażach, właśnie wtedy kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na braki gotówki w portfelu. Być może dlatego, aby z głową zaplanować kosztorys prac i przełknąć gorzką prawdę o kosztach związanych z budową, o których nie mieliśmy pojęcia ( bądź było ono blade jak skóra pańszczyźniana :)


Najbardziej obrazowe i pomocne dla moich klientów jest określenie standardu wykończenia wnętrza. Kwoty nie uwzględniają wynagrodzenia wykonawcy budowlanego, materiałów budowlanych, osprzętu elektrycznego oraz dekoracji. 

Tak więc rozróżniam (póki co) 3 standardy:

1. Standard niski - od 800 - 1500 zł m2 

Płytki gresowe, panele podłogowe z niżej półki cenowej (max do 80 zł za m2), Meble kuchenne, blaty i inne zabudowy z płyty laminowanej. Ograniczam się w projektowaniu mebli wykonywanych na zamówienie. Większość produktów kupujemy w sieciówkach typu IKEA, Jysk, Castorama, Leroy Merlin itp.

2. Standard średni - od 1500 - 3000 zł m2 

Płytki gresowe lub deska warstwowa z niżej półki cenowej (max do 150 zł za m2), Meble kuchenne z lakierowanego mdf-u, forniru, blat z konglomeratu i kilka zabudów stolarskich. Wciąż posiłkujemy się sieciówkami, które odciążają budżet - w szczególności gdy wybieramy wyższy standard kuchni.

3. Standard wyższy - od 3000 m2 

Płytki gresowe lub deska warstwowa, lita (od 150 zł za m2 ) Meble kuchenne z lakierowanego mdf-u, forniru, blat z konglomeratu, kamienia, liczne zabudowy stolarskie.


remont.jpg
 

Cennik remontowy na rok 2018 (dla województwa mazowieckiego):

1. Położenie gładzi gipsowe - 28 zł m2

2. Malowanie ścian i sufitów (3 warstwy) - 13 zł m2

3. Układanie glazury ściennej - 60 zł m2

4. Montaż ścianki z płyty g-k - 55 zł m2

5. Układanie parkietu - 54 zł m2

6. Układanie paneli podłogowych - 24 zł m2

7. Układanie płytek podłogowych - 55 zł m2

8. Wykonanie wylewki samopoziomującej - 25 zł m2

9. Skuwanie płytek podłogowych - 30 zł m2

10. Układanie instalacji elektrycznej wraz z materiałem - 95 - 110 zł punkt

11. Instalacje wodno-kanalizacyjne z materiałem - 440 - 500 zł punkt

12. Instalacja centralnego ogrzewania - 150 zł punkt

13. Montaż grzejnika - 56 - 75 zł sztuka

14. Sufit podwieszany z płyt g-k - 100 zł m2

Łazienka - biały montaż: 

1. Montaż wanny - 150 - 190 zł sztuka

2. Montaż kabiny prysznicowej  - 240 - 270 zł sztuka

3. Montaż WC oraz bidetu - 85 - 110 zł sztuka


02a.jpg
 

Czy da się TANIEJ? Pewnie!

- część prac możecie wykonać sami ( metoda gospodarcza niszcząca paznokcie i paluszki :) Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami taty stolarza, wujka elektryka, a sami przejawiacie zdolności manualne, możecie odciążyć swój budżet wykonując samodzielnie część prac.

- niektóre sklepy oferują zakup materiałów oraz mebli na raty ( często bez prowizji ), dzięki czemu chwilowo odciążamy budżet.

- zostawmy sobie czas na zebranie wycen od wykonawców oraz podjęcia kluczowych decyzji. Pośpiech nie jest wskazany a my możemy zaoszczędzić krocie.

- czekanie na promocje, przeceny lub zaopatrzenie się w meble używane. 

Pamiętajmy jednak, żeby we wszystkim zachować zdrowy umiar i rozsądek. Niższy budżet zakłada zazwyczaj użycie tańszych materiałów, które na przestrzeni lat trzeba będzie wymienić. Czasem WARTO zwyczajnie poczekać i odłożyć więcej środków. 

 
Home And Wood